Kaj sploh je mobilnost? Ali jo potrebujemo?

Ko scrollamo po instagramu vidimo ogromno objav na temo mobilnosti. Izbiramo lahko med intervencijami kot so raztezanje, valjčkanje, “razbijanje” tkiv z lacrosse žogicami, različnimi električnimi orodji pretvorjenimi v pištole, ki se prodajajo kot terapevtsko olajšanje bolečin in še in še. 🧐

Vprašanje je ali te metode in naprave delajo to, za kaj se reklamirajo, ali pa je še to le en “post hoc” primer. 🤨

Začnimo na začetku: Kaj je mobilnost❓
V raziskovalnem svetu in bolnišnicah je beseda “mobilnost” preprosto opredeljena kot sposobnost gibanja. Ne obstaja “slabo” ali “dobro” gibanje – samo gibanje. V fitnes svetu pa se ta izraz uporablja za utemeljitev poškodb in drugih težav, ki jih je nato treba odpraviti. Imaš “dobro” ali pa “slabo” mobilnost.💁🏻‍♂️

Kako ocenjujemo mobilnost❓
Če vzamemo primer, da je mobilnost sposobnost gibanja, lahko predpostavimo da ocenjujemo mobilnost na podlagi naše sposobnosti obsega giba v določeni poziciji. Zelo verjetno je, da imamo potreben obseg gibanja za izvedbo želenih dejavnosti, vendar morda nismo prilagojeni dostopu do želenega obsega gibanja in potrebujemo več časa za trening danega gibanja, ki ga želimo izboljšati.

⚠️Problem nastane, ko poskušamo izboljšati mobilnost za določeno vajo z zunanjimi intervencijami. Različno valjčkanje in “mobility rutine”. Vprašaj se naslednje: 

Če osebi manjka mobilnost za potisk nad glavo, bi delali: 
1️⃣ Potisk nad glavo v okviru njenih trenutnih sposobnosti, kar pomeni;
🅰️ primerno izbrana variacija potiska (ročke, mašine, palica, traki),
🅱️ primerno izbrani volumen, intenziteta in obseg giba
in s tem pridobili 
🅰️moč (in mišično maso),
🅱️propriocepcijo, izboljšanje spretnosti same vaje in hkrati postopoma vedno večji obseg giba… ALI

2️⃣Bi ji prepovedali kakršne koli potiske nad glavo in jo poslali delat različne rutine za izboljšanje mobilnosti v ramenskem sklepu?

Če želimo izboljšati gibanje, moramo gibanje trenirati *🎤 drop*.

0
    0
    Košarica
    Košarica je prazna