Možnost poškodbe pri treningu z utežmi – Je dviganje nevarno?
Zagotovo si tudi ti že slišal nasvete kot “Ne dviguj uteži, poškodoval si boš hrbet/kolena/ramena…” Pa to drži, je imela mama prav⁉️

Ob pregledu znanstvene literature vidimo, da je pogostost poškodb pri treningu z utežmi in pri športih moči zelo nizka v primerjavi z večino ostalih športov.
Prav tako je potrebno poudariti, da so to statistike profesionalnih športnikov, ki premikajo meje človeške zmogljivosti. Z bolj konzervativnim pristopom (primernejši za rekreativce ali športnike, ki trening z utežmi uporabljajo kot dodatek primarnemu športu), je možnost poškodbe še manjša in pravzaprav trening z utežmi za njih pogosto znižuje možnost športne poškodbe (Fleck in Falkel, 1986).
Vse to velja za akutne poškodbe, kako pa je s kroničnimi bolečinami oz. “overuse poškodbami”?
Čeprav drži, da športniki moči pogosto poročajo o bolečinah in težavah, zaradi katerih so primorani prilagajati treninge v večji ali manjši meri (Strömbäck et al, 2018), se moramo zavedati, da je to do neke mere del vsakega športa, kjer je želja po visokih rezultatih. Prav tako pa se tovrstne težave v veliki večini primerov da rešiti s primernim uravnavanjem volumna, intenzitete in frekvence treningov.

Zdaj, ko smo obdelali vse negativne posledice treninga z utežmi pa se osredotočimo še na pozitivne. Trening z utežmi (oz. trening proti uporu) je povezan z
– večjim deležem puste mase in manjšim deležem maščobe,
– izboljšano fizično zmogljivostjo in izboljšanimi kognitivnimi sposobnostmi,
– izboljšano fizično zmogljivostjo,
– izboljšano kontrolo gibanja in samozavestjo,
– manjšo možnostjo nastanka kroničnih bolezni kot je diabetes tipa 2,
– večjo funkcionalno neodvisnostjo v starostnikih (Westcott, 2012)
Zaradi navedenih razlogov smo mnenja, da pozitivni učinki treninga z utežmi močno pretehtajo potencialne negativne posledice in da nasveti kot so “ne dviguj uteži ker je nevarno”, čeprav pogosto dobronamerni, povzročijo več škode kot koristi.
Seveda mora biti trening sestavljen na smiselen, strukturiran način, ki je primeren za posameznika in zastavljene cilje. Če pri tem potrebuješ pomoč, nam piši.
#Lift2Learn