Naj te iskanje popoldne tehnike ne ovira pri napredku
Ni potrebno, da je tehnika vedno popolna, da postanemo močnejši ali se izognemo poškodbam. Wait what? 😮 Ja, dobro si slišal. O tem, kaj največkrat povzroča poškodbe bomo govorili drugič (spoiler: ni tehnika).
V tej objavi se bomo dotaknili tehnike ter kako jo mi ločimo na rumene in rdeče zastavice 🚩
Večkrat v fitnes svetu slišimo, da mora biti tehnika perfektna, preden začnemo dodajat težo na palico, ampak nihče ne zna povedati, kaj sploh je popolna tehnika. To je podobno, kot v naši objavi o funkcionalnih treningih. Vsak ima svojo predstavo kaj le to je.
Tvoja tehnika mora biti učinkovita, ne perfektna ali pa kopija tvojega najljubšega atleta. Kaj je učinkovita tehnika? Zavzeti biomehansko pozicijo, ki ti omogoča dvigovanje največjih uteži in te istočasno ohranja varnega.
To bodo diktirali fiziološki in psihološki procesi. Nekateri izmed teh so: proporcije tvojega telesa, mišične skupine ki so močne ali šibke, preteklost poškodb 🤕 in tvoja osebna prepričanja 🧠.
V bistvu ne smeš imeti eno veliko tehnično napako ali pa litanije manjših tehničnih napak; majhna odstopanja tu pa tam pa so normalna in pričakovana in ne pomenijo konec sveta. Seveda je naš cilj progresivno postati boljši in delati na tehničnem mojstrstvu, ampak med samo potjo ne smemo pozabiti enostavno dvigovati uteži in napredovati v moči‼
Instagram je ustvaril iluzijo, da vsi dvigujejo uteži vedno enako in napredujejo, ker ljudje objavijo tisto eno perfektno serijo na svoj profil. To ni popolnoma res, namreč v študiji od Bartlett et al. so dokazali, da elitni atleti nikoli ne reproducirajo istega mehanskega vzorca dvakrat zaporedoma, razlike so še večje med različnimi posamezniki.
Obstajajo ljudje na obeh straneh spektra:
1️⃣ lifterji, ki se tako obremenjujejo glede tehnike, da pozabijo dodajati težo na palico in nikoli ne pridejo blizu svojega potenciala in
2️⃣ lifterji, ki totalno zanemarijo tehniko in žrtvujejo pozicije samo za to, da lahko dvignejo več.
Noben izmed teh pristopov ni idealen 🧐.